Utarte ścieżki, które prowadzą na manowce, czyli mylne przekonania na temat OOH

Przez lata w naszych głowach utarły się różne poglądy na temat OOH i jego wpływie na biznes czy budowanie marki. Co to są za przekonania i czy warto się nimi kierować? Czy w dobie cyfrowej rewolucji, która dzieje się na naszych oczach, należy je porzucić raz na zawsze?

OOH jest drogi i nieefektywny?

Na efektywność tego medium patrzeć należy dwojako: w krótkim terminie z uwzględnieniem nie tylko bezpośredniego wpływu na cel biznesowy, ale także działania pośredniego (np. generowania zapytań w wyszukiwarce internetowej) oraz w długiej perspektywie. Warto zwrócić uwagę, że analizując wynik projektu ekonometrycznego dla klienta z kategorii retail, aż 9 złotówek na 10 pochodzących ze sprzedaży wygenerowanej przez reklamę OOH wygenerowanych było przy działaniu pośrednim.

Po uwzględnieniu pośredniego działania OOH staje się średnio 8,5 razy efektywniejszy, a w dłuższym okresie przynosi kilka razy wyższy zwrot z inwestycji (do 1 roku), niż w okresie krótkim (do 3 miesięcy) – najwyższy dla kategorii żywność i napoje, najniższy – dla kategorii finansów.  Tak wynika z przeprowadzonej metaanalizy przez dział analityczny YOTTA. 

Czy OOH działa głównie na początku ścieżki konsumenta?

OOH bardzo dobrze wspiera budowanie marki, ale jego rola nie ogranicza się tylko do góry lejka sprzedażowego. Z przeprowadzonego projektu badawczego dla klienta z kategorii finanse i ubezpieczenia wynika, że OOH jest w stanie zwiększać świadomość marki zarówno Top of Mind, jak i świadomość spontaniczną.

OOH dobrze sobie radzi także w „domykaniu” ścieżki konsumenta – w tym przypadku poprzez DOOH skutecznie wpływając na ilość rejestracji konsumentów na stronie www Klienta. Potwierdzają to dane uzyskane z projektu przeprowadzonego dla reklamodawcy z kategorii finansowej. 

Digital out-of-home – sam i w mixie z klasycznym OOH – może mieć wpływ na zachowania zakupowe zarówno offline, jak i online. Skuteczność DOOH może być nawet 40% wyższa niż standardowych tablic, co sugeruje włączanie go w kampanie OOH w celu poprawy ROI (zwrotu z inwestycji).

OOH to tylko dodatek do media-mixu kampanii?

OOH powinien być stałą częścią media planów, ponieważ skutecznie wspiera inne kanały, zarówno te tradycyjne, jak i digitalowe. OOH radzi sobie bardzo dobrze jako samodzielne medium, a jego efektywność może być zwiększona poprzez zwiększenie różnorodności formatów użytych w jednej kampanii.

Efekt synergii OOH z innymi mediami pozwala na zwiększenie jego efektywności w generowaniu sprzedaży nawet 2krotnie. Projekt ekonometryczny przeprowadzony dla klienta z kategorii FMCG. 

DOOH – jako dodatkowy kanał do digitalu czy mixu TV i digitalu – może znacząco wzmocnić skuteczność media-mixu oraz częstotliwość użytkowania.

 

Aby w pełni wykorzystać potencjał OOH, warto różnicować stosowane w kampaniach formaty i dostosowywać przekaz w zależności od celów kampanii.

Podsumowując

Niejednokrotnie posługujemy się utartymi ścieżkami w myśleniu, a tymczasem wnioski płynące z analizy danych na podstawie zrealizowanych projektów przez YOTTA są takie, że:
– Efektywność OOH może być nawet kilkukrotnie wyższa po uwzględnieniu efektów pośrednich oraz efektów długoterminowych;
– OOH wspiera budowanie marki szczególnie w dłuższym okresie, a DOOH ma wpływ na zachowania zakupowe zarówno offline, jak i online;
– OOH powinien być stałą częścią media planów, ponieważ skutecznie wspiera inne kanały, a DOOH ma wpływ na poprawę efektywności media mixu.

 

Chcesz wiedzieć, jak optymalizować inwestycje, jak skutecznie komunikować się z Twoimi Klientami, jak wdrażać nowoczesne rozwiązania w Twojej Firmie? Zapisz się do Newslettera 

CASE STUDIES

Zobacz jak nasze podejście wdrażamy w praktyce.

Poznaj  nasze case studies.

JAK MOŻEMY CI POMÓC?​

JEŻELI CHCESZ ŻEBYŚMY POMOGLI ZAADRESOWAĆ TWOJE WYZWANIA