Od dłuższego czasu w YOTTA opracowujemy zestawienia trendów, które zasługują na uwagę. Dotychczas robiliśmy to dla siebie, a efekty były widoczne głównie w naszych produktach. W tym artykule podzielę się moimi subiektywnymi odczuciami na temat tego, co jest ciekawe i ważne w tym roku.
Trendy, czyli co?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co rozumiem przez pojęcie trendów. W tym artykule odnosi się do wszelkich zjawisk i wydarzeń w szeroko pojętym świecie komunikacji i marketingu, które pojawiają się na przecięciu obszarów takich jak badania, analiza danych, zachowania konsumentów, technologia oraz AI.
W kontekście zmian na rynku oraz dynamicznej, a niekiedy wręcz niepewnej sytuacji geopolitycznej, przyjrzymy się pięciu kluczowym zjawiskom, które mogą wpłynąć na przyszłość marketingu, sposób komunikacji marek z konsumentami czy pomiary efektywności ich działań. To właśnie te zjawiska będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki marki komunikują się z konsumentami oraz mierzą efektywność swoich działań.
Ludzie oczekują od marek więcej
Temat może jest i dość kontrowersyjny, bo dotyka nieśmiertelnego „brand purpose”, nie będziemy jednak dzisiaj mówić o „purpose”. W naszych badaniach i w szeregu opracowań dotyczących trendów w komunikacji możemy zauważyć rosnące wymagania konsumentów wobec marek. Zadajcie sobie -proste pytanie, jak często, gdy coś kupujecie, patrzycie tylko na produkt?
Coraz bardziej istotne stają się dla nas takie rzeczy jak szacunek dla środowiska, to jak firma traktuje ludzi i jak reaguje na problemy w świecie. Chcemy, aby marki, których produkty kupujemy, ryzykując pewne przerysowanie, były dla nas jak przyjaciele – uczciwi i z wartościami, przyjaciele, których szanujemy. To wyzwanie dla firm, ale też szansa na pokazanie, że naprawdę im zależy. Marki, które odpowiednio na ten trend zareagują, będą postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i bliskie wartościom konsumentów.
Ważne są "okazje"
Okazje, w których konsumenci myślą o danej kategorii produktów, stają się kluczowe w planowaniu komunikacji. To jak uchwycenie idealnego momentu przy robieniu zdjęcia – chwila nieuwagi i tracimy niepowtarzalną okazję. W marketingu również istnieje idealny czas, by przekazać klientowi informację o produkcie. Kiedy ludzie myślą o kategorii produktów, na przykład o czymś co ugasi ich pragnienie podczas gorącego dnia w mieście, to jest nasz moment, aby im powiedzieć o naszym produkcie. Zrozumienie tych momentów, uporządkowanie ich pod kątem potencjału dla naszej marki i skuteczne docieranie do konsumenta z odpowiednim komunikatem w odpowiednim czasie, może znacząco zwiększyć efektywność naszych działań. Staje się to szczególnie ważne w środowisku, gdzie konsumentów zasypuje mnóstwo informacji z różnych źródeł i musimy wybić się z tła i szumu. Mówiliśmy o tym więcej na webinarze dotyczącym Mental Market Share. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do nagrania, napisz do nas na [email protected]
Mierz to co jest istotne, czyli liczą się właściwe wskaźniki
Nawiązując do szumu i przeładowania informacjami kluczowe staje się nie tylko dotarcie do konsumenta, ale i zatrzymanie jego uwagi. Wzrasta więc znaczenie KPI mierzących atencję, skumulowany zasięg oraz długoterminowy wizerunek marki. Skupienie się na tych wskaźnikach pozwala markom na bardziej skuteczne dotarcie do konsumentów oraz zwiększenie efektywności kampanii reklamowych.
W praktyce oznacza to, że musimy zastanowić się nad kompleksowym podejściem do pomiaru tych wskaźników. Coraz częściej patrzymy więc, jak długo i z jakim zaangażowaniem (atencją) ludzie oglądają nasze reklamy i czy później, w dłuższym okresie, pamiętają o naszej marce. Takie podejście pomaga nam lepiej zrozumieć, czy nasza reklama naprawdę działa.
Lepsze narzędzia do mierzenia efektów
Skoro mówimy o weryfikacji efektywności naszych działań, powinniśmy wziąć pod uwagę coraz większą złożoność ekosystemu marketingowego w jakim się poruszamy. To właśnie jeden z powodów, dla których na znaczeniu zyskują modele ekonometryczne nowej generacji, oparte z jednej strony o wiedzę i ekspertyzę data scientistów, z drugiej o najnowsze rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji (AI). Odpowiednio wdrożone i zintegrowane z procesem podejmowania decyzji, pomagają zrozumieć, jak różne elementy naszej komunikacji i działań konkurentów wpływają na wyniki marki, takie jak sprzedaż, a następnie zdecydować, na co warto przeznaczyć budżet reklamowy.
Wzrost znaczenia AI
Bardzo często, gdy myślimy o AI przychodzi nam na myśl Chat GPT, Perpelxity, Gemini czy też modele, które generują obraz i wideo. Postępy w tej dziedzinie są znaczące. Warto jednak zwrócić uwagę na rosnące znaczenie AI w automatyzacji pomiaru efektywności działań. Nowe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym umożliwiają szybszą weryfikację i ocenę efektów naszych działań, co można porównać do zdobycia nowej supermocy. Wyzwanie jednak polega na tym, aby nauczyć się efektywnie wykorzystywać tę nową zdolność.
Niemniej automatyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji w pomiarze efektywności działań marketingowych otwierają nowe możliwości dla marketerów. Przede wszystkim pozwalają na szybszą i bardziej precyzyjną analizę danych, co przekłada się na możliwość szybkiej reakcji na zmieniające się warunki rynkowe i zachowania konsumentów.
Podsumowując, te pięć trendów wskazuje kierunki rozwoju, na których powinniśmy się skupić w nadchodzącym roku. Odpowiedzenie na te wyzwania będzie wymagało nie tylko dostosowania strategii i procesów, ale również poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających efektywną komunikację z konsumentami w coraz bardziej złożonym otoczeniu.
Jednocześnie kluczowe pozostaje zrozumienie potrzeb i oczekiwań konsumentów oraz zachowanie zwinności i zdolności do szybkiej adaptacji, co pozwoli na wyróżnienie się na rynku. Jeśli chcesz poznać nasze podejście do powyższych trendów skontaktuj się z nami na [email protected]
Autor: Krzysztof Majkowski