WYZWANIE
„Syndrom Czarnego Psa” jest znanym problemem w schroniskach, gdzie czarne psy są często pomijane i rzadziej adoptowane niż te o jaśniejszym umaszczeniu. Patrząc na ten problem przez pryzmat rozwijającej się digitalizacji, zaczęliśmy się zastanawiać czy w wirtualnym świecie ten problem również jest dostrzegalny. Przecież coraz częściej potencjalni adoptujący umawiają się na wizytę zapoznawczą po zobaczeniu zdjęcia danego psa w Internecie. W naszych głowach zaczęły rodzić się pytania: Czy na stronach internetowych schronisk profile psów o ciemnym umaszczeniu są rzadziej wyświetlane? Czy czarne psy fotografowane w ciemnych boksach stają się niewidzialne? Oraz najważniejsze: Jak możemy sprawić, że niewidzialny pies stanie się oczach potencjalnych adoptujących atrakcyjny?
ROZWIĄZANIE
Dzięki połączeniu danych ze strony, pozyskanych za pomocą Google Analytics 4 (GA4) i danych z narzędzia do eye-trackingu, możemy w szybki sposób lepiej zrozumieć „Syndrom Czarnego Psa” i opracować skuteczniejsze strategie promocji czarnych psów oraz zwiększyć świadomości odbiorców na temat występowania tego problemu.
Do eye-trackingu wybraliśmy Attention Insight, narzędzie, które wykorzystuje algorytmy AI do analizy, w jaki sposób użytkownicy postrzegają różne elementy strony internetowej, kreacji graficznej, video czy też elementy marketingu offline, jak opakowania produktów czy billboardy. Narzędzie to symuluje ludzkie widzenie z wysoką dokładnością, co pozwala zidentyfikować obszary przyciągające największą uwagę.
Uzupełniliśmy analizę danymi z Google Analytics 4, który pozwala gromadzić dane o zachowaniu odwiedzających strony internetowe i umożliwia wdrożenie pomiaru dodatkowych zdarzeń (jak kliknięcie w przycisk czy zdjęcie psów, jako dodatek do standardowych zdarzeń, takich jak odwiedzone strony, czas spędzony na stronie czy przewijanie strony). Pozwala także na głębszą analizę, która wpływa na lepsze zrozumienie badanego problemu oraz weryfikację hipotez postawionych dzięki badaniom eye-trackingowym.
Google Analytics 4 (GA4): W ramach badań skuteczności kampanii oraz analizy zachowań użytkowników na stronie, został wdrożony GA4 z niestandardowymi zdarzeniami. Niestandardowe zdarzenia są to indywidualnie zdefiniowane zdarzenia, które pozwalają na mierzenie ważnych dla nas działań użytkowników na stronie, które nie są automatycznie rejestrowanie przez GA4, w odróżnieniu od standardowych metryk, takich jak odwiedzenie wybranych stron, czy jej scrollowanie. W ramach niestandardowych zdarzeń został okodowany przycisk „Psy na czarnej liście” przenoszący użytkownika do sekcji na stronie schroniska z czarnymi psami do adopcji oraz kafelki przedstawiające konkretne psy, wraz z imieniem i informacją od ilu dni szukają domu. Dzięki temu mogliśmy mierzyć wpływ całej kampanii na popularność danych psów. Samo wdrożenie GA4 umożliwiło szczegółowe śledzenie ruchu na stronie „Niewidzialne Psy”, co przyczyniło się do znalezienia najlepszych kanałów dotarcia do odbiorców, którymi okazały się reklamy display oraz organiczne media społecznościowe. Dzięki dostępowi do danych z GA4 wdrożonego na stronie schroniska, mogliśmy potwierdzić hipotezę o niewidzialnych czarnych psach oraz zmierzyć wzrost zainteresowania konkretnymi psami podczas trwania kampanii oraz – dzięki wprowadzonym zmianom – zwiększyć ich widoczność.
Attention Insight: W ramach narzędzia Attention Insight przeprowadziliśmy analizę dwóch kreacji graficznych z czarnymi psami na jasnym i ciemnym tle. Wyniki wskazały, że czarne psy są mniej zauważalne, szczególnie na ciemnym tle, co potwierdziło występowanie problemu również w wirtualnym świecie. Dzięki mapom ciepła (heatmap) i analizie obszarów zainteresowania można było wydobyć wskazówki, których zastosowanie pozwala na zwiększenie widoczności czarnych psów. W tym celu wybraliśmy do analizy zdjęcia psów, które zostały wykonane na kontrastującym z kolorem sierści tle lub przy wykorzystaniu kolorowych dodatków.Połączenie Attention Insight z GA4 pozwoliło nam spojrzeć na problem „Niewidzialnych psów” z szerszej perspektywy. Oprócz wcześniej opisanych zastosowań Attention Insight podsuwało nam hipotezy, które mogliśmy bardziej szczegółowo zbadać, dzięki wykorzystaniu danych z GA4.
EFEKT
Dzięki wykorzystaniu Attention Insight i Google Analytics 4:
- Potwierdziliśmy, że użytkownicy częściej wchodzą na profile psów o jasnym umaszczeniu, niż na profile czarnych psów. Dodatkowo odkryliśmy, że reguła ta nie dotyczy psów rasowych lub w typie rasy.
- Oceniliśmy, że reklamy display przyciągały najwięcej użytkowników, jednak działania mediów społecznościowych przyniosły najlepsze wyniki pod względem zaangażowania użytkowników;
- Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że czarne psy na ciemnym tle były mniej widoczne, w porównaniu do psów o jaśniejszym umaszczeniu.
- Dzięki wprowadzeniu zmian w prezentacji graficznej, takich jak jasne tło i kolorowe dodatki znacząco zwiększyliśmy widoczność czarnych psów.
- Dodatkowo przetestowaliśmy, że zastosowanie kontrastowego tła lub kolorowych dodatków na zdjęciach czarnych psów nie sprawia, że psy o innym umaszczeniu stają się mniej atrakcyjne, natomiast sprawia, że poziom widoczności wszystkich psów się wyrównuje, dzięki czemu wszystkie mają szansę na bycie dostrzeżonym.
Kompleksowe badanie opierające się na połączeniu danych z GA4 i narzędzia do eye-trackingu pozwoliło potwierdzić hipotezę zakładającą, że czarne psy stają się niewidoczne na tle psów o jasnym umaszczeniu i tym samym mają mniejsze szanse na adopcje oraz dało wskazówki, w jaki sposób można sprawić, że czarne psy staną się bardziej atrakcyjne.
Podsumowując, na przykładzie kampanii „Niewidzialne Psy” wiemy, że odpowiednie połączenie nowoczesnych technologii i narzędzi analitycznych, które dostarczają zarówno dane jakościowe, jak i ilościowe, pozwala znacząco poprawić widoczność i atrakcyjność czarnych psów w schroniskach, zwiększając tym samym ich szanse na adopcję. Badanie eye-trackingowe pozwoliło wyłonić rozwiązania, których zastosowanie zwiększa widoczność czarnych psów, a dane z GA4 pozwoliły wyodrębnić najkorzystniejsze dla tego typu kampanii kanały marketingowe oraz wskazać profile psów, które przyciągnęły największą uwagę użytkowników. Ta wiedza pozwoliła na lepsze dostosowanie strategii marketingowej oraz strony WWW w taki sposób, aby wydobyć potencjał drzemiący w „Niewidzialnych Psach”. Podobne rozwiązania można zastosować w szerokim zakresie kampanii reklamowych, zarówno w celu zwiększenia widoczności różnych elementów kreacji i opakowań produktów na listach produktowych, jak również wszędzie tam, gdzie zależy nam na zapewnieniu dobrej widoczności produktu, komunikatu, logo lub wezwania do działania (CTA) na stronie internetowej, zdjęciu lub wideo. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu lub dostępnych wynikach badania, skontaktuj się z nami: [email protected]